Astronomowie korzystający z Bardzo Dużego
Międzynarodowy zespół astronomów korzystał z VLT w Obserwatorium ESO Paranal w Chile na pustyni Atakama. Celem projektu obserwacyjnego był przegląd najmasywniejszych i najjaśniejszych
Wśród badanych obiektów naukowcy znaleźli gwiazdę VFTS 102. Okazało się, że obraca się ona wokół swojej osi z prędkością ponad 2 mln kilometrów na godzinę, czyli ponad trzysta razy szybciej niż Słońce. Gdyby gwiazda obracała się jeszcze szybciej, zostałaby rozerwana przez siły odśrodkowe.
Obiekt VFTS 102 jest najszybciej rotującą gwiazdą spośród znanych do tej pory w kategorii normalnych gwiazd. Szybciej obracają się jedynie pulsary, obiekty będące pozostałościami po wybuchach supernowych, mające niewielkie rozmiary (rzędu 10 km) i nie wytwarzające energii w reakcjach termojądrowych.
Astronomowie stwierdzili także, że gwiazda VFTS 102 ma masę 25 razy większą niż Słońce oraz jest około 100 tysięcy razy jaśniejsza od naszej gwiazdy. Co więcej, porusza się w przestrzeni inaczej niż sąsiednie gwiazdy w jej otoczeniu.
- Znaczna prędkość rotacji oraz nietypowy ruch w porównaniu do otaczających gwiazd pozwoliły nam zastanawiać się, czy gwiazda nie miała czasem nietypowego wczesnego etapu życia. Byliśmy podejrzliwi - powiedział Philip Dufton z Królewskiego Uniwersytetu w Belfaście w Irlandii Północnej, główny autor publikacji, która ukazała się w „Astrophysical Journal Letters”.
Różnica w prędkości może oznaczać, że VFTS 102 została wyrzucona z układu podwójnego, gdy drugi składnik układu wybuchł jako supernowa. Na możliwość takiego scenariusza wskazuje także obecność w niedalekim sąsiedztwie pulsara i pozostałości po supernowej. (PAP)
ast/ agt/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz