czwartek, 22 grudnia 2011

Voyager 1 dotarł do granic Układu Słonecznego


Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała, że sonda Voyager 1 penetruje nowy obszar pomiędzy Układem Słonecznym, a przestrzenią międzygwiazdową. Sonda znajduje się obecnie 119 razy dalej od Słońca niż Ziemia. 

Dane zebrane przez sondę Voyager 1 w trakcie ostatniego roku wskazują, że w obszarze tym uspokaja się wiatr 
słoneczny, złożony ze strumienia naładowanych cząstek biegnących od Słońca, a wysokoenergetyczne cząsteczki z wnętrza Układu Słonecznego wydają się uciekać w przestrzeń międzygwiazdową. Rejon ten można porównać do równikowego pasa ciszy, bezwietrznej strefy nad oceanami, występującej w okolicach równika. 

- Voyager pokazuje nam, że znajduje się teraz w obszarze stagnacji w najbardziej zewnętrznej warstwie Układu Słonecznego. Chyba nie będziemy musieli długo czekać, by dowiedzieć się, jaka naprawdę jest przestrzeń międzygwiazdowa - uważa Ed Stone z California Institute of Technology w Pasadenie, naukowiec uczestniczący w projekcie Voyager. 

Początek strefy, w której znajduje się obecnie, sonda osiągnęła w kwietniu 2010 roku. Wtedy to rejestrowana prędkość cząstek wiatru słonecznego spadła do około zera. Naukowcy wykonali kilkakrotnie manewry za pomocą sondy, aby sprawdzić, czy wiatr słoneczny nie wieje czasem z dużą prędkością w innym kierunku, ale okazało się, że nie. 

Poza tym w ciągu ostatniego roku magnetometr sondy wykrył podwojenie intensywności pola magnetycznego, co może świadczyć o tym, że ciśnienie z przestrzeni międzygwiazdowej wpływa na pole magnetyczne. 

Voyager 1 mierzy też energetyczne cząstki pochodzące z wnętrza Układu Słonecznego i docierające z kosmosu. Do połowy 2010 roku intensywność cząstek z wnętrza naszego układu była stała. Ale potem zaczęła spadać, co oznacza, że uciekają one w przestrzeń międzygwiazdową. Jednocześnie zwiększeniu uległa intensywność wysokoenergetycznych elektronów docierających spoza Układu Słonecznego. 

Mimo że Voyager 1 znajduje się 18 miliardów kilometrów od Słońca (co odpowiada 119 jednostkom astronomicznym) ciągle nie znajduje się jeszcze w przestrzeni międzygwiazdowej. Nadal pozostaje w obrębie heliosfery, obszarze wokół Słońca, w którym występują naładowane cząstki wiatru słonecznego. 

Nie wiadomo, kiedy dokładnie Voyager wleci w przestrzeń międzygwiazdową, ale zaobserwowane własności wskazują, że granica ta jest coraz bliżej. Wejście w przestrzeń międzygwiazdową może nastąpić w okresie od najbliższych kilku miesięcy do kilku lat. 

Sonda Voyager 1 została wystrzelona z Ziemi w 1977 roku. Cały czas działa, podobnie jak jej bliźniaczka Voyager 2. (PAP) 

ast/ agt/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz