środa, 19 października 2011

Grypa i walka z grypą


Grypa jest ostrą, zaraźliwą chorobą układu oddechowego. Powoduje ją RNA wirusów z rodziny Orthomyxoviridae. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie zapada na tę chorobę około 100 milionów ludzi, z czego umiera od 500 tysięcy do 1 miliona. Choroba najczęściej atakuje w porze jesiennej, wczesną zimą i podczas przesilenia wiosennego.
W Polsce w okresie od 8 do 15 marca 2007 roku zanotowano 42 946 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wyniosła 14,1 osób na 100 tysięcy mieszkańców.

Zakażenie


Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, w przypadku, gdy osoba chora kaszle, bądź kicha kropelki śliny zawierające wirus mogą osadzać się na błonie śluzowej przy ustach i nosie osoby przebywającej blisko chorego. Wirus rozwija się w nowym organizmie powodując grypę. Zakażenie może także nastąpić przez kontakt bezpośredni, jeśli człowiek chory dotyka swych usta lub nosa, a następnie, np. wita się z kimś w ten sposób, wirus zostaje przeniesiony. Zakażony człowiek powoduje rozprzestrzenianie się wirusa już od 1- 6 dni przed wystąpieniem objawów choroby, a także do tygodnia po ustąpieniu symptomów choroby.

Objawy i przebieg

Zarażenie ma miejsce najczęściej, gdy przy wdechu wirus osiada w jamie nosowo- gardłowej, tchawicy lub drzewie oskrzelowym. Początkowo zakażony, a później zniszczony zostaje nabłonek migawkowy, niekiedy potrzeba miesiąca na jego całkowite odbudowanie. Choroba objawia się: bólami głowy, wysoką, nawet do 40 stopni C, gorączką, bólami mięśni pleców i nóg, suchym kaszlem, ogólnym osłabieniem. Jeśli nie występują powikłania, ostre objawy choroby utrzymują się 2-3 dni, gorączka do 5 dni. Osłabienie, zmęczenie, nadmierna potliwość mogą utrzymywać się około tygodnia.

Leczenie 

Na rynku szeroko dostępne są leki przeciw przeziębieniu i grypie, na które nie jest wymagana recepta, ale mają one pewne wady, łagodzą objawy choroby, ale nie zapobiegają jej wystąpieniu, nie zwalczają wirusa grypy. Należy o tym pamiętać i nie traktować leków przeciwgrypowych jako remedium na samą chorobę. Niestety, zapominają o tym niekiedy również producenci leków, tak właśnie przedstawiając swoje produkty. Przede wszystkim, aby uniknąć groźnych powikłań, należy udać się do lekarza. Wyróżnia się trzy metody leczenia infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych: leczenie przyczynowe (zażywanie leków niszczących wirusy wywołujące grypę), leczenie objawów grypy (zażywanie medykamentów mających działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne, zmniejszające obrzęk błon śluzowych nosa i gardła), leczenie powikłań infekcji wirusowej (zależne jest od rodzaju powikłań).




Grupy podwyższonego ryzyka

Do grup podwyższonego ryzyka należą:
* osoby po 65 roku życia,
* dorośli i dzieci z przewlekłymi chorobami układu krążenia, bądź przewlekłymi chorobami układu oddechowego, a także z przewlekłymi chorobami nerek, przewlekłe choroby metaboliczne (m. in. cukrzycę),
* osoby z immunosupresją, wirusem HIV, nowotworami,
* osoby z zaburzeniami odporności, chorujący na infekcje bakteryjne i wirusowe
* nosiciele paciorkowców, gronkowców, pałeczki Haemophilus.

Powikłania

Grypa może skutkować licznymi powikłaniami, są to najczęściej:

* zapalenie płuc i oskrzeli,
* zaostrzenie już istniejących chorób, np. układu krążenia czy oddechowego,
* zapalenie ucha,
* zapalenie zatok,
* zespół wstrząsu toksycznego,
* powikłania neurologiczne.

Profilaktyka

Obecnie łatwo dostępne są szczepienia zapobiegające grypie (choć nie są skuteczne w 100%, minimalizują ryzyko zachorowań), nie są one jednorazowe, należy je powtarzać, ich wysoka skuteczność jednak jest udowodniona, ponadto co roku uaktualnia się ich skład. Naukowcy twierdzą również, że szczepienia przeciw grypie zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia zawału.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz