wtorek, 25 października 2011

Mars był kiedyś taki jak Ziemia



Oto najnowsze doniesienia naukowców – Mars był kiedyś taki jak Ziemia! Przynajmniej przez kilka godzin w ciągu doby… czy to wystarczyło, by wykształciło się „ziemiopodobne” życie?

Badania przeprowadzone przez naukowców z California Institute of Technology (Caltech) wskazują, że temperatura na powierzchni Marsa bywała zbliżona do tej, jaka występuje na Ziemi. Wnioski te wysnuto na podstawie analizy marsjańskiego meteorytu, pochodzącego sprzed 4 miliardów lat. Skała, zwana Allan Hills 84001 (ALH84001), jest najstarszym znanym kamieniem z Marsa, który znaleziono na Ziemi w 1984 roku. Odnaleziono go na Antarktydzie w polu lodowym Allan Hills na Ziemi Wiktorii, a naukowcy sądzą, że jest to fragment Marsa oderwany w wyniku zderzenia z innym ciałem około 4 mld lat temu.

Szacuje się, że minerały, budujące strukturę meteorytu powstały w temperaturze około 18 stopni Celsjusza, a więc w warunkach cieplejszych i wilgotniejszych, czyli bardziej przyjaznych niż obecnie panują na czerwonej planecie. Określenie tej średniej temperatury umożliwiła nowatorska technika opracowana przez autorów badań, którą wykorzystali również w innych pracach naukowych np. do oszacowania temperatury ciała dinozaurów czy temperatury panującej na Ziemi miliardy lat temu.




Meteoryt Allan Hills 84001 i zbliżenie na jego minerały budulcowe (źr: Eastnews/SPL)


- 18 stopni to ani za ciepło, ani za zimno. To naprawdę super! – mówi nie kryjący ekscytacji Woody Fischer, współautor publikacji. – Do tej pory pojawiło się wiele wizji cieplejszego młodego Marsa, ale ta mała, cenna informacja poświadcza je.

- To dowód, że w dawnej historii Marsa istniało przynajmniej jedno miejsce, które utrzymywało klimat zbliżony do ziemskich warunków, przynajmniej przez kilka godzin na dobę – dodaje John Eiler, drugi z autorów pracy.

Posiadanie konkretnych danych dotyczących temperatury na powierzchni Marsa wiele lat wstecz, to bardzo cenny klucz do rozwikłania tajemnic tej planety – historii, klimatu oraz ewentualnej obecności wody. Łaziki penetrujące powierzchnię Marsa odnalazły formacje skalne przypominające koryta i delty rzek, zagłębienia jezior, które mogą być traktowane jako ślady pradawnej obecności wody i to w ogromnych ilościach. Jednak trudno to dziś udowodnić. Aktualna temperatura przy powierzchni Marsa wynosi około -63 stopni Celsjusza. Na Ziemi niewiele jest miejsc o tak niskiej temperaturze, a już z pewnością trudno w nich stwierdzić obecność żywych organizmów.

To nie pierwszy raz, gdy meteoryt ALH84001 dostarcza nam niezwykłych informacji na temat Marsa. W 1996 roku było o nim głośno, gdy naukowcy z NASA ogłosili, że znaleźli na nim ślady skamieniałości. Uznano, że mogą to być pradawne okazy bakterii żyjących na Marsie. Niestety nigdy nie udało się dowieść ich autentyczności, ponieważ istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że skała została „skażona” ziemskimi formami życia lub też, że to, co przypomina skamieliny organizmów jednokomórkowych, wcale nie tym nie jest.

Trudno również utrzymywać, że wyniki wspomnianych badań nad temperaturą na Marsie są w 100 proc. wiarygodne. Naukowcy przebadali bowiem skałę, która według naszych domysłów pochodzi z Marsa, ale nie ma na to jednoznacznych dowodów. Jedynie badania materiału geologicznego pobranego z Marsa mogą nam pomóc rozwikłać tę zagadkę i przybliżyć jak w przeszłości wyglądała nasza sąsiednia planeta. Jednak, jak dotąd, mamy jeszcze wiele pustych kart w księdze historii Ziemi. Być może, gdy poznany lepiej dzieje naszej planety łatwiej będzie nam dociec, co zdarzyło się na Marsie.

amo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz